"ogród na tacy" - miniaturowy krajobraz
Blog > Komentarze do wpisu
Cyprysik Lawsona - odmiany

Chamaecyparis lawsoniana Alumigold
Chamaecyparis lawsoniana Ellwood's Gold
Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii

Chamaecyparis lawsoniana Globosa
Chamaecyparis lawsoniana Stardust
Chamaecyparis lawsoniana Sunkist

Chamaecyparis lawsoniana Van Pelt's Blue
Chamaecyparis lawsoniana White Spot
Chamaecyparis lawsoniana Wisselii
źródło: pbremmer.nl

Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii'
alumii
jedna z bardziej popularnych odmian w naszym kraju. Drzewko zwarte, silnie zagęszczone, o pędach skierowanych niemal pionowo w górę i stożkowatym bądź kolumnowym pokroju. Rośnie stosunkowo wolno, ok. 10-15 cm rocznie, choć z czasem przyśpiesza i może dorosnąć nawet do 8 m wysokości. Ulistnienie miękkie w dotyku, niebieskozielone, jesienią nawet przechodzące w stalowe. Bardzo dobra odmiana do kompozycji barwnych, stosowana często na żywopłoty, choć niejednokrotnie niszczona przez mroźne, wysuszające wiatry.

Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii Gold'
odmiana podobna do opisywanej poprzednio, w budowie praktycznie identyczna. Wzrost jednak znacznie wolniejszy i zabarwienie łusek efektownie złocistożółte. Odmiana już znacznie mniej rozpowszechniona. Podobnie jak poprzednia, delikatna i wrażliwa w naszych warunkach klimatycznych.

Chamaecyparis lawsoniana 'Argenteovariegata'
Argenteovariegata
bardzo ciekawa i zarazem oryginalna odmiana. Swą oryginalność zawdzięcza temu, że część młodocianych przyrostów jest pozbawiona chlorofilu, co uwidacznia się na krzewie wyraźnym białym upstrzeniem na tle pozostałych ciemnozielonych łusek. Idealna do ciekawych, barwnie zaplanowanych kompozycji. Wzrost stosunkowo szybki, pokrój za młodości wysmukle kulisty, owalny, później bardziej kolumnowy. Wrażliwa na niskie temperatury oraz niszczące ją najbardziej - mroźne, wysuszające wiatry.

Chamaecyparis lawsoniana 'Blue Surprise'

odmiana wywodząca się od 'Ellwoodii', otrzymana w holenderskich szkółkach stosunkowo niedawno. Krzew o ulistnieniu młodocianym, to znaczy złożonym nie z łusek, lecz igiełek, zabarwionych intensywnie niebiesko z lekką domieszką stalowego. Gałązki silnie zagęszczone, ustawione pionowo. Wzrost w formie stosunkowo szerokiej kolumny, niezbyt ekspansywny, ok. 8-10 cm rocznie. Odmiana bardzo wrażliwa na niskie temperatury oraz mroźne, wysuszające wiatry. Należy sadzić ją na terenach o stosunkowo dużym rocznym opadzie oraz w miejscach osłoniętych.

Chamaecyparis lawsoniana 'Chilworth Silver'
główną atrakcją tej rośliny jest jej młodociane, igiełkowate ulistnienie w srebrzystobłękitnym kolorze. Z wiekiem staje się bardziej zielone, ale zawsze zachowuje niebieski odcień. Jest to powoli rosnący krzew o zwartym, kolumnowym pokroju i rosnących w górę gałązkach. Średnioroczny przyrost waha się w granicach 8-10 cm, po 10 latach osiąga zaledwie 70-80 cm wysokości. Odmiana jest sportem 'Ellwoodii' wyhodowanym w Wielkiej Brytanii. Jest także bardziej od niej wytrzymała na niskie temperatury, jednak również wymaga stanowisk osłoniętych.

Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'

jeden z ładniejszych i przydatniejszych cyprysików o wąskim, kolumnowym pokroju z pędami ustawionymi w płaszczyźnie pionowej. Rośnie stosunkowo wolno, nadaje się nawet do niewielkich ogrodów. Roczny przyrost waha się w granicach 10-15 cm. Zabarwienie łusek stalowoniebieskie z lekką domieszką zielonego. Odmiana wyselekcjonowana w Holandii, tam też często sadzona w formie żywopłotu. W Polsce narażona na zbyt niskie temperatury oraz mroźne, wysuszające wiatry. Idealna w kompozycjach kolorystycznych, wymaga stanowiska nasłonecznionego i zacisznego oraz specyficznego, wilgotnego mikroklimatu.

inne odmiany: 'Dow's Gem', 'Duncanii', 'Ellwoodii', 'Ellwoodii Gold', 'Erecta Aurea', 'Erecta Viridis', 'Filiformis Compacta', 'Fletcheri', 'Gimbornii', 'Gnome', 'Golden Wonder', 'Green Globe', 'Green Pillar', 'Hillieri', 'Ivonne', 'Kelleriis Gold', 'Konijn's Silver', 'Minima Glauca', 'Pembury Blue', 'Pygmea Argentea', 'Stardust', 'Stewartii', 'Van Pelt's Blue', 'White Spot', 'White Wonder', 'Wisselii', 'Witzeliana'
źródło: iglaki.agrosan.pl
poniedziałek, 02 stycznia 2006, drogi_r

Polecane wpisy

  • Cyprysik Lawsona - na forum (publicum)

    Drzewko ma swoje miejsce na Forum Bonsai (u Kamcia), dowiaduję się ciekawych rzeczy. Ktoś ( patrick O_o ) zaproponował ostatnio , abym zrobił z Cyprysika lasek

  • USZCZYPYWANIE - kolejna faza formowania

    pozbycie się szczytów przez uszczypywanie (konar o pochyle 45st. nietknięty) przszpilanie oddzielonych gałezi za pomocą drutu do ziemi, usówanie zbędnych pądów

  • ROZGAŁĘZIANIE - początek drutowania

    posówać się w zwyż aż do samej góry (część zostawić aby uzyskać dodatkowe pnie) wydobyć grubsze gałęzie (najłatwiej rozchylać od góry, ale oddzielać dolne)

wentylacja
edycja