"ogród na tacy" - miniaturowy krajobraz
Blog > Komentarze do wpisu
bonsai z sadzonki
(..) ta metoda reprodukcji jest znacznie szybsza od hodowli z nasion. Sadzonka w zasadzie może pochodzić z gałęzi, liści lub korzenia, ale nas najbardziej interesują sadzonki z gałęzi. Zasady obcinania pędów są takie same jak dla drzew pełnowymiarowych. Jeśli drzewko ma zdrewniałe łodyżki gałązkę należy obciąć tuż przy pniu, tak aby powstała podstawa ze starszego drewna. Powstała w ten sposób większa powierzchnia pozwala pędowi łatwiej się ukorzenić (rys. obok). Inny sposób to obcięcie gałązki sekatorem dokładnie pod kolankiem.
Miękkie pędy można ścinać już wiosną, ale większość bonsai rośnie z sadzonek z twardego, dojrzałego drzewa, ścinanych jesienią lub nawet zimą. Szybkość ukorzeniania się sadzonek zależy od gatunku drzewa i warunków klimatycznych. Najłatwiejsze do hodowli z sadzonek są wierzby, nadają się także do tego celu: wiąz Zelkova (brzostownica) i jałowiec. Modrzewie, buki i graby lepiej rosną z nasion, ale irga, bluszcz i kwitnące krzewy np. lawenda mogą być hodowane z pędów. Sadzonki drzew iglastych są trudniejsze do ukorzenienia, wymagają pomocy hormonalnej i cieplarnianych warunków. Większość ogrodników obawia się zwłaszcza hodowania sosen tą metodą, Te sadzonki sosen, które się przyjmują są pozyskiwane w następujący sposób: łamie się gałązkę i pozostawia odłączoną na kilka dni, co sprawia, że pozbawiony żywicy pęd ma większą szansę na ukorzenienie.
Większość sadzonek powinna być sadzona od razu, najlepiej w piasku ogrodniczym. Otwór należy wykonać sadzakiem i pozbawioną dolnych liści sadzonkę zagłębić na ok. 1/3 jej długości. Ziemię trzeba mocno ubić i posadzony pęd podlać.
Sadzonki miękkodrzewne trzeba trzymać w warunkach cieplarnianych. Idealna do tego celu jest szklarnia, w domu można osiągnąć zbliżone warunki okręcając nadmuchaną torbę foliową wokół drzewka.
Sadzonki z drzewa starszego należy przechowywać na zewnątrz, w półcieniu.
Po rozwinięciu się korzeni należy sadzonkę bezzwłocznie przesadzić do bardziej pożywnego środowiska. Wtedy również przychodzi pora na rozpoczęcie pierwszych zabiegów korekcyjnych.
za forum Kamcia

wtorek, 14 listopada 2006, drogi_r

Polecane wpisy

  • początek prawdziwego SaiKei?

    Idąc za radą doświadczonego Bonsaisty ( Anna Dorota od storczyków) w celu zwiększenia wilgotności powietrza i stworzenia mikroklimatu dla drzewka wstawiłem don

  • WIOSNA?

    mimo, że tak wiele liści opadło, zdaje się, że drzewko przeżyje Teraz jest świetny moment, zby przyjżeć się układowi gałęzi. Jak na dłoni widać jak przebiegają

  • Cyprysik Lawsona - na forum (publicum)

    Drzewko ma swoje miejsce na Forum Bonsai (u Kamcia), dowiaduję się ciekawych rzeczy. Ktoś ( patrick O_o ) zaproponował ostatnio , abym zrobił z Cyprysika lasek

Komentarze
2014/09/12 17:48:46
Cześć, chciałem zacząć zbierać grzyby, ostatnio skupiłem się na grzybach w lesie, ale znajomy polecił mi stworzenie własnej hodowli, znalazłem takie coś w sieci, www.domisad.pl/podgrzybek.html myślicie że warto się tym zainteresować? Ktoś z was uprawia coś podobnego?
wentylacja
edycja